V km 31.036 stával druhý velký ocelový most, překonávající údolíčko s potokem, který se o necelý kilometr dále vlévá do Chomutovky. I přes úctyhodnou délku 51.5m se obešel bez střední podpěry, jedná se tedy o nejdelší mostní díl v jednom kuse na celé trati. Tento velký ocelový most stál na svém místě nejdéle ze všech tří. Kupodivu nikomu nevadil v době, kdy byl odstřelen dvoudílný most přes Bezručovo údolí a díky okolním stromům zůstal dlouho nepovšimnut nenechavci. Zánik tohoto mostu je poněkud záhadný - zprávy o jeho oficiální likvidaci neexistují. Dle vyprávění místních most stál ještě někdy do roku 1991. V letech 1991 až 1992 náhle beze stopy zmizel. Předpokládá se, že jej rozkradli sběrači kovového šrotu. Představa třeba tmavočechů s kárkami je ale v případě mnohatunového ocelového kolosu přeci jen poněkud krkolomná - o likvidaci se musela postarat technicky dobře vybavená skupina lidí. Dle stop, které jsme na místě našli se zdá, že jako příjezdová cesta pro těžkou techniku posloužila část trati od strážního domku číslo 280 - pražce jsou v celém úseku důsledně odklizeny na stranu, osa trati je pečlivě urovnána. Také Reitzenhainská kamenná opěra je poškozená, zatímco Křimovská zcela netknutá. Přesný způsob zničení tohoto mostu se už asi nedozvíme, ale i kdyby - ani tento technický unikát tím už bohužel nezachráníme. Také tento chybějící most zavírá pravděpodobně navždy cestu k jakékoliv formě využití bývalé železniční trati Křimov - Reitzenhain. I zde smekám před neuvěřitelnými schopnostmi našich dávných předků, kteří v tak členitém terénu dokázali bez dnešní moderní techniky tak úžasný most postavit.

Novější fotografie z 25.ledna 2008 si můžete pro srovnání prohlédnout zde.

GPS: N50º3122.8 E13º15’3.3

 

předchozí

zpět na mapu

další


První pohled na Reitzenhainskou opěru ocelového mostu v km 31.036.


Křimovská podpěra je dodnes zcela zachovalá - likvidace mostu odstřelem je proto vyloučena.


Pohled na tutéž opěru - jen voda a čas ji pomalu, ale jistě ničí.


Pohled na Reitzenhainskou opěru - porovnáním s Křimovskou opěrou je poškozená - likvidace mostu tedy začala asi na této straně. Na tomto snímku je dobře vidět, jak vysoko nad potokem most vedl - všimněte si vzrostlých smrků, které dosahují stěží poloviční výšky úrovně bývalé tarti.


Pozůstatek zábradlí z mostu pod opěrou. Ani se nechce věřit, že pád ze značné výšky způsobil pouze ohnutí sloupku zábradlí.


Zpětný pohled z boku náspu mostu.


Zpětný pohled na bývalý most - z tohoto snímku by asi málokdo poznal, jak hluboké údolíčko most překonával a jak dlouhý byl.


Pro srovnání alespoň jeden historický snímek z roku 1987. Věčná škoda, co říkáte?


Na leteckém snímku je bývalý most rozeznatelný jen díky potoku, který překonával - na obrázku zhruba uprostřed. O kousek dál je již vidět strážní domek číslo 280.